1.1. Intézkedés: A munkanélküliség megelőzése és kezelése A HEFOP 1.1. intézkedése „A munkanélküliség megelőzése és kezelése” címmel azt tűzte ki célul, hogy a célcsoportok (fiatalok, 16-30 év között; tartósan munkanélküliek, 30év felett; illetve a még nem tartósan nyilvántartott munkanélküliek, regisztrált álláskeresők, és inaktív személyek: 30 év felettiek) azon tagjainál, ahol a munkaügyi szervezet a hagyományos eszközeivel nem tud eredményt elérni, ott az Európai Szociális Alap (ESZA) lehetőségeit kihasználva új típusú megközelítéseket és támogatásokat, szolgáltatásokat is alkalmazva segítse elő a munkaerőpiacra való be-, illetve visszajutást. Ennek a feladatnak az ESZA támogatáspolitikájában hagyományai vannak, minden tagország küzd hasonló problémákkal. A feladat végrehajtására -mint az intézkedés végső kedvezményezettjei- a munkaügyi központok kerültek kijelölésre a Foglalkoztatási Hivatal szakmai irányítása és koordinációja mellett.
Az intézkedés célja elősegíteni:
- a fiatalok munkaerőpiaci beilleszkedését,
- a munkanélküliek és a munkaerőpiacról kiszorult, inaktív népesség munkaerő-piacra történő visszatérését,
- a munkanélküliség tartóssá válásának megelőzését,
- az idősebb munkavállalók munkaerő-piaci részvételét (különös tekintettel a tömeges leépítések során munkanélkülivé válókra).
A program keretében kiemelt szempontként kezeljük azt a Foglalkoztatási Irányelvekben rögzített elvárást, hogy a tartós munkanélküliség megelőzése érdekében minden regisztrált munkanélküli fiatalnakek a 6, illetve minden munkanélküli felnőttnek a 12 hónapos munkanélkülisége előtt kell felajánlani egy újrakezdési lehetőséget. Közreműködő Szervezet az intézkedés végrehajtásában a Foglalkoztatási Hivatal. A rendelkezésre álló támogatási keret: 29,8 Mrd forint. A rendelkezésre álló forrásokat a megyék között a munkanélküliek, és az aktív korú gazdaságilag nem aktívak súlyozott aránya alapján osztja szét az Irányító Hatóság. Az intézkedés (központi programon keresztül valósul meg) által támogatott tevékenységek: Egyéni akciótervek kidolgozása Képzési programok - Személyiségfejlesztő és motivációs tréning
- A szakképzés megkezdéséhez szükséges alapismereteket nyújtó oktatás, felzárkóztató képzések
- Szakképzés
- Adott munkakör betöltésére felkészítő képzés
- Informatikai képzés
- Vállalkozói ismeretek és készségek fejlesztése
- Szakmai tevékenység magasabb szintű gyakorlásához szükséges ismeretek elsajátítása
- A létszámleépítéssel érintettek számára képzés, átképzés
- Nyelvi képzés
Foglalkoztatást és foglalkoztathatóságot elősegítő szolgáltatások és ellátások - Személyre szabott információs és tanácsadási szolgáltatások (pályatanácsadás, képzési tanácsadás, munkatanácsadás, álláskereső klub, álláskeresési technikák oktatása)
- Munkaerő területi mobilitását elősegítő szolgáltatások (pl. igazolt utazási költségek megtérítése)
- Foglalkoztatási támogatás, részmunkaidős munkavégzést, valamint gyakorlati tapasztalatszerzést szolgáló támogatások
A program tervezett eredménye
- A programba a három év során 25.000 főt kell bevonni úgy, hogy közben a munkaügyi szervezet által felhasznált decentralizált Foglalkoztatási Alapból támogatásban részesülők aránya a munkanélküliek 2002. évi átlagos létszámához viszonyítva nem csökkenhet.
- A programokat 20 ezer főnek kell sikeresen befejezni.
- A programot sikeresen befejezettek közül az elhelyezkedettek vagy valamilyen más pozitív kimenettel (pl. szakképzettséggel nem rendelkezők esetében egy OKJ szakképzettséget és gyakorlatot szerez) befejezők aránya a program befejezése után hat hónappal 50%-ot kell elérjen, továbbá ennek legalább 2/3-a az elhelyezkedettek aránya (összesen 33%).
|